Zimny Łoś 2. Volkswagenami nad Wisłę


Drugi Zimny Łoś był naprawdę zimny. I trochę deszczowy. I bardzo udany.

Miłośnicy klasycznych Volkswagenów przyjechali do nas z różnych części Polski. Królowały T3 w rozmaitych wersjach i kolorach, ale pojawiły się i inne typy busów VW oraz Mercedes. Należy także wspomnieć o „służbowym” Vento.

Gości powitaliśmy w piątkowy wieczór. Ciepłe schronienie podczas integracyjnego ogniska zapewniła nam wiata – co pod dachem, to pod dachem.

Sobotni program zlotu realizowaliśmy od godziny 10, ruszając – po śniadaniu – w zaplanowaną wcześniej trasę. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania była Wisła, ale zanim do niej dotarliśmy, urządziliśmy sobie pamiątkową sesję pod kościołem obronnym w Brochowie. Pokonaliśmy ciekawy, metalowy most na Bzurze w Witkowicach i dotarliśmy do przystani nad Wisłą w Wyszogrodzie. Tuż obok w rzekę wcinał się nieistniejący już drewniany most, rozebrany w 1999 r. Jego makietę zobaczyliśmy w Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej, po którym oprowadził nas dyrektor. Wysłuchaliśmy opowieści o wiślanej żegludze oraz historii i kulturze tego regionu i podziwialiśmy liczne eksponaty.

Kolejnym punktem naszej trasy był dwunastowieczny klasztor w Czerwińsku nad Wisłą, prowadzony obecnie przez salezjanów. Po zabytkowym obiekcie oprowadził nas jeden z zakonników, przybliżając jego długie dzieje. Z klasztornego wzgórza obserwowaliśmy miejsce przeprawy króla Władysława Jagiełły z wojskami w drodze na Grunwald w lipcu 1410 r. Dawna przystań była miejscem kolejnej, trzeciej już (po Brochowie i Wyszogrodzie) sesji foto naszych pojazdów.

Z Czerwińska udaliśmy się na naszą przystań, drogą wcale nie najkrótszą i najprostszą, dzięki czemu zobaczyliśmy jeszcze malownicze krajobrazy Mazowsza ze szpalerami świeżo ogłowionych wierzb. Czekająca w bazie gorąca grochówka bardzo wszystkim smakowała.

Wieczór spędziliśmy na przystaniowych atrakcjach: w saunie, jacuzzi, Bzurze oraz przy ognisku, a toczone do późnej nocy rozmowy dotyczyły nie tylko naszych wspaniałych busów, zlotów i podróży…

Niedzielny poranek – czas pożegnań i rozjazdów – przeciągnął się aż do popołudnia.

Rezerwujcie terminy: luty 2024, Zimny Łoś 3.