Jakie ptaki można spotkać zimą w Kampinoskim Parku Narodowym? Obserwowaliśmy i liczyliśmy.
Co roku w ostatni weekend stycznia odbywa się Zimowe Ptakoliczenie – ogólnopolska akcja organizowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Moto Przystań po raz kolejny włączyła się w tę akcję, zapraszając miłośników ptaków na platformę widokową w Granicy w Kampinoskim Parku Narodowym.
Obserwacje były prowadzone w sobotę 28 stycznia w godzinach 7-12. Można było dołączyć w dowolnym momencie, ale byli tacy, którzy na punkcie pojawili się już o 7 rano. Nagrodą – co prawda nie ptasią – były dwa poranne łosie, które przemaszerowały w całkiem niedalekiej odległości. Były też łanie oraz sarny.
Wracając do ptaków, zaobserwowaliśmy przedstawicieli 16 gatunków. Najliczniejsze były przemieszczające się pomiędzy skupiskami olsz stada czyży. Radość sprawiła nam odzywająca się w czasie lotu para zimujących żurawi, samotna gęś tundrowa czy terkoczący nieopodal w trzcinowym szuwarze strzyżyk. Widzieliśmy także poranny rozlot srok ze zbiorowego noclegowiska.
Lista zaobserwowanych gatunków
- bażant
- bogatka
- czyż
- dzięcioł czarny
- dzięcioł duży
- gęś tundrowa
- kruk
- modraszka
- myszołów
- paszkot
- sójka
- sroka
- strzyżyk
- szczygieł
- trznadel
- żuraw
Były rozmowy o Kampinoskim Parku Narodowym, jego przyrodzie i historii, a także opowieści o przyrodniczych podróżach po Polsce i nie tylko.
Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu – wspólne obserwacje i rozmowy sprawiły, że dokuczliwe zimno wcale tek bardzo nie dawało się we znaki – i do zobaczenia na kolejnych przyrodniczych wydarzeniach, organizowanych przez Moto Przystań – jeszcze tej zimy.