Ptasia niedziela na Mokrych Łąkach

Co zrobić w taki zimny, grudniowy dzień? Wybrać się nad Mokre Łąki i marznąć oglądając ptaki.

Mokre Łąki to sztuczne jezioro utworzone w pobliżu oczyszczalni ścieków w Truskawiu, na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Zbiornik ten, który o każdej porze roku stanowi miejsce atrakcyjne dla ptaków, był też celem naszej kolejnej pieszej wycieczki po terenie KPN z przewodnikiem.

Biorąc pod uwagę aurę, liczba uczestników wydarzenia bardzo miło nas zaskoczyła. Idąc przez wieś nad wodę obserwowaliśmy m.in. zgromadzone na przydomowych drzewach stada zimujących sierpówek. Mokre Łąki to obecnie miejsce żerowania i odpoczynku wielu ptaków związanych ze środowiskiem wodnym, m.in. ichtiofagów – czyli odżywiających się rybami. Nie zdziwili nas zatem reprezentanci takich gatunków, jak czapla siwa i biała (ta druga liczniejsza), kormoran czy zimorodek, który niestety nie chciał się pokazać, ale wyraźnie słyszeliśmy jego głos. Pospolite krzyżówki chyba bardziej interesowały się nami, niż my nimi – ptaki te są przyzwyczajone do dostarczania pokarmu przez ludzi i każdego traktują jako potencjalnego żywiciela. A wszystkiemu ze skraju lasu przyglądał się dostojny, jasny myszołów. W tle słychać było także m.in. dzięcioły (duży, zielony), przelatujące stada czyży, dzwońców i wiele wiele innych gatunków.

Z uczestnikami wycieczki podzieliliśmy się wiedzą na temat przyrody i historii KPN, z niepokojem patrzyliśmy na rozprzestrzeniające się łany inwazyjnej nawłoci, a na koniec wybraliśmy się na krótką przechadzkę po okolicy. Ciekawostką była opuszczona już tama bobrowa oraz nory tych gryzoni na kanale wychodzącym z jeziora.

Było to kolejne wydarzenie przyrodnicze tej kończącej się niebawem jesieni. Na najbliższe zapraszamy już w 2023 roku, na pewno spotkamy się na pieszych szlakach, ale też na Bzurze podczas spływów poświęconych puszczykom i bobrom (szczegółowe informacje w zakładce Jesień/zima). Do zobaczenia.

Zdjęcia Dorota Liese-Romanowska, Sławomir Kasjaniuk