noc świętojańska nad bzurą

Noc Świętojańska nad Bzurą

Noc świętojańska to jeden z ostatnich żywych zwyczajów, którego pochodzenia należy szukać w pradawnych zwyczajach Słowian. W tym roku, razem ze Stowarzyszeniem Nad Bzurą chcemy aby obchody przesilenia wiosenno-letniego miały wyjątkowy wymiar. 25 czerwca (w sobotę) na Moto Przystani w Plecewicach chcemy odtworzyć najbardziej popularne zwyczaje związane z początkiem lata, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszą wspólną przeszłością.

Noc świętojańska, zwana też sobótką (sobótkami) czy nocą Kupały (kupalnocką) to wyjątkowe święto ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości obchodzone przez wiele ludów europejskich od zamierzchłych czasów.
Nie zabraknie zatem ognisk, przez które należy tego dnia skakać, puszczania wianków, szukania kwiatu paproci czy też niemal rytualnej kąpieli w rzece, poczęstować się będzie można tradycyjnymi potrawami i napojami a wszystko to w akompaniamencie tradycyjnej, tematycznej muzyki.

W tym dniu zapraszamy wszystkich, którzy chcą przenieść się w przeszłość tysiąc lat i poczuć klimat tradycji naszych przodków i w ten sposób otworzyć sezon letni. Właśnie opublikowaliśmy wydarzenie na Facebooku. Tam będzie można znaleźć najświeższe informacje i szczegóły dotyczące naszej inicjatywy. Zapraszamy już dziś. Wstęp wolny.