Zimny Łoś 2022 za nami

To był pierwszy Zimny Łoś – Zimowy Zlot Miłośników Klasycznych VW. I już wiemy, że spotkania starych Volkswagenów w Moto Przystani nad Bzurą będą odbywać się co roku, zawsze w lutym.
Pierwsza edycja zlotu przyciągnęła właścicieli kilku poczciwych T3, trochę nowszych T4, a także klasycznych Golfów I i II.

Piątkowe popołudnie i wieczór upłynęły nam na integracji i zakwaterowaniu w domkach, przyczepach i samochodach. W prawdziwie zimowy, rześki sobotni poranek (choć trochę brakowało śniegu) ruszyliśmy w trasę wijącymi się drogami Puszczy Kampinoskiej i Kampinoskiego Powiśla. Zatrzymaliśmy się na sesje foto przy kościele obronnym w Brochowie (tam chrzczony był Fryderyk Chopin, a rodzice kompozytowa wzięli ślub), a także nad Wisłą w Secyminie, w miejscu dawnej przeprawy.

Podziwialiśmy mazowieckie pejzaże i ślady dawnej bytności zamieszkujących niegdyś te tereny Olendrów. Dużo więcej o tych sprowadzonych do Polski specjalistach od melioracji dowiedzieliśmy się w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, po którym oprowadziła nas Pani Kustosz. Zwiedziliśmy dawny kościół ewangelicko-augsburski i szkołę oraz dwie wzniesione na terpach olenderskie zagrody, zwane langhoffami, w których zgromadzono wiele ciekawych eksponatów. W skansenie znajdują się także pozostałości ewangelickiego cmentarza oraz dom polski.

Do przystani wróciliśmy inną trasą, co uczyniło naszą wycieczkę prawdziwym rajdem krajobrazowym. Tam już czekał na nas rozgrzewający żurek oraz ognisko, przy którym zapomnieliśmy o spadającej poniżej 0 temperaturze. A wieczorem raczyliśmy się wspaniałym gulaszem z kociołka – nowej specjalności Moto Przystani. Na rozgrzewkę były też inne rozgrzewające atrakcje – sauna i jacuzzi.

I tak Zimny Łoś 2022 dobiegł końca. W niedzielę po śniadaniu wszyscy udali się w swoje strony, unosząc wraz ze sobą wspomnienia spędzonych wspólnie chwil i nowe znajomości. Zapewne zobaczymy się podczas kolejnego zlotu, ale pamiętajcie, że fani klasycznej motoryzacji – a Volkswagenów w szczególności – są mili widziani w Moto Przystani przez cały rok!